Wyście kość z kości, krew z krwi naszej” „Małe ojczyzny uczą żyć w ojczyznach wielkich, w wielkiej ojczyźnie ludzi. Kto nie broni i nie rozwija tego, co bliskie – trudno uwierzyć, żeby był zdolny do wielkich uczuć w stosunku do tego, co największe w życiu i na świecie.“

 

Przed stu laty po prawie półtorawiekowej niewoli Bydgoszcz wróciła do Macierzy, uroczystość upamiętniająca to wydarzenie z udziałem uczniów z II i VIII Liceum Ogólnokształcącego oraz PZSM w Bydgoszczy odbyła się 22 stycznia. Tego dnia w murach szkoły gościliśmy kombatantów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz wnuczkę przedwojennego dyrektora szkoły- Zygmunta Polakowskiego, Danutę Jamiołkowską.


Młodzież wysłuchała wykładu historyka z IPN - Mirosława Sprengera "Trudne sąsiedztwo w czasach przełomu? Polacy, Niemcy i Żydzi w Bydgoszczy". Następnie uczniowie wystąpili w części artystycznej, zatytułowanej: "Wyście kość z kości, krew z krwi naszej”, która bezpośrednio nawiązywała do powrotu miasta do Polski i słów dr Jana Biziela, który przy dźwiękach hejnału, dobiegającego z nieistniejącego już dziś pojezuickiego kościoła Św. Ignacego Loyoli, tak witał w styczniu 1920 r. polskie oddziały na Starym Rynku, : „Wyście kość z kości, krew z krwi naszej. […] Witajcie więc nam dziś serdecznie, pewni bądźcie, że znajdujecie się wśród braci, którzy tem goręcej odczuwają chwile połączenia z macierzą, im dłużej rozłąkę znosić musieli. Dłonie otwarte Wam podajemy, a serca szczere biją dla Was. Jako tych, którzy
zdejmują z rąk naszych kajdany niewoli i wrota wolności nam otwierają. Witamy Was!”
Punktem kulminacyjnym uroczystości było upamiętnienie przedwojennego dyrektora szkoły Zygmunta Polakowskiego, zamordowanego przez Niemców w 1939r., który został patronem sali historycznej, tablicę odsłoniła wnuczka dyrektora- Danuta Jamiołkowska.

Copyrigth © 2020 I LO w Bydgoszczy. All rights reserved