1 [m]

 

Akcja Żonkile 2020

 

W tym roku obchodzimy w naszej szkole już po raz czwarty akcję społeczną- edukacyjną Żonkile. Te kwiaty stały się symbolem pamięci „My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka," która wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie. Akcja w myśl hasła „Łączy nas pamięć”, ma podkreślać rolę wspólnoty, solidarności i dialogu. Jej pomysłodawcy uznali, że pamięć o przeszłości jest wartością nadrzędną, jednoczącą ludzi i budującą wspólną tożsamość, niezależnie od poglądów politycznych
i światopoglądu Akcja Żonkile upamiętnia rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 r. Był to pierwszy w Europie zryw przeciwko Niemcom i zarazem największe miejskie powstanie Żydów podczas II wojny światowej.
W tym szczególnym roku przymusowej izolacji, poczucie wspólnoty jest szczególnie ważne, stąd młodzież naszej szkoły mimo odosobnienia, postanowiła włączyć się do akcji. Młodzi ludzie podczas zajęć on line z historii obejrzeli film udostępniony dzięki Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (organizator i pomysłodawca akcji) „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. Ponadto jedna z klas włączyła się w akcję robienia symbolicznych żonkili i przesłała zdjęcia upamiętniając w ten sposób bohaterów z warszawskiego getta, tak aby pamięć o nich nigdy nie zginęła.

Dziękuję bardzo za szczególne zaangażowanie klasie 1bg.


Organizator akcji: Danuta Kopińska-Kołowacik