4 czerwca gościliśmy w szkole Antoniego Tokarczuka - świadka historii, polskiego polityka, ale przede wszystkim uczestnika wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 r., działacza Solidarności, uczestnika obrad Okrągłego Stołu, współorganizatora kampanii wyborczej Komitetu Obywatelskiego „Solidarności” w 1989 r., który w wyborach 4 czerwca 1989 r. został wybrany jako Senator RP z listy KO „S”.

Spotkanie z gościem przygotowali uczniowie klasy 2b: Jan Fiedorowicz i Filip Urbaniak. Antoni Tokarczuk podzielił się z młodymi ludźmi wspomnieniami dotyczącymi bardzo ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski. Młodzież miała okazję wysłuchać relacji bezpośredniego uczestnika wydarzeń z okresu Stanu Wojennego, podczas którego nasz gość był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Strzebielinku. Tematem wiodącym spotkania był Okrągły Stół i czerwcowe wybory 1989 r., w których pan Antoni Tokarczuk został Senatorem RP, otrzymując demokratyczny mandat zaufania wyborców w tych pierwszych częściowo demokratycznych (w pełni wolnych tylko do Senatu) wyborach parlamentarnych po II wojnie światowej w Polsce.

Była to ważna lekcja obywatelskiej aktywności, pokazująca jak bardzo istotne jest zaangażowanie we wspieranie demokracji, która nie jest nam dana raz na zawsze.